Tanıtım ve Kurumsal Pazarlama İletişimi Müdürlüğü

Sıkça Sorulan Sorular


Genel

Öğrenci Kulüpleri her Akademik Yılın ilk 4 haftalık sürecinde kurulabilmektedir. Yeni bir öğrenci kulübü kurabilmek için, Öğrenci ve Kurumsal Faaliyetler Müdürlüğü’ne, kulüple ilgili amaç, açıklama ve talepleri içeren dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Kulüp başvuru dilekçesi onaylandıktan sonra gerekli formlar doldurularak kulüp, o Akademik Yıl içerisinde resmi olarak kurulmuş olur.

Üniversitemizde 1 yıl süren İngilizce Hazırlık Programı’nın ardından tüm öğretim programlarımız  %100 İngilizce (Hukuk Fakültesi’nde minimum %30’u) olarak sürdürülür. Bu sayede öğrencilerimiz hem yazılı hem sözlü olarak etkin bir İngilizce bilgisiyle mezun olurlar. (Hemşirelik Bölümü'nün eğitim dili Türkçe olmakla birlikte isteyen öğrencilere kontenjan dahilinde 1 yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı sunulur.)

Öğrenim yılı başında Üniversitemizde yapılan İngilizce Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler doğrudan 1. sınıftan öğrenime başlarlar. İngilizce Hazırlık Programından muaf sayılmak için gerekli olan Ulusal ve Uluslararası Sınavlar ile bu sınavlardan alınması gereken puanlar Yabancı Diller Yüksekokulu’nun web sitesinde yayınlanmaktadır.
İEU, yurtdışı üniversiteleri ile yakın ilişki içindedir. Bu kapsamda ERASMUS antlaşmaları ile en az bir dönem olmak üzere AB üye ve aday ülkelerine öğrenci gönderip, misafir öğrenci kabul etmekte; ayrıca SUNY programı hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki siteden ulaşılabilir.

http://uolp.ieu.edu.tr/tr
Kahvaltı ve yemek hizmetleri yurt binası ve ana binadaki restoranlardan tabldot veya alakart olarak verilmektedir.

Böyle bir uygulama söz konusu değildir. Resmi tatiller ve akademik tatil haricinde dersler kesintisiz devam eder.
Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde sadece İngilizce tercümanlık geçerlidir. Ancak öğrencilerimiz Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Japonca, Portekizce ve Yunanca derslerinden birini İkinci Yabancı Dil olarak seçebilirler.
Şehir dışından gelenler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ikamet eden burslu öğrenciler üniversite yurdundan ücretsiz faydalanır. Üniversitenin yurt kapasitesinin yeterli olmaması halinde bu öğrencilerden üniversite yurdunun dışında ikamet edenler için yılda 9 ay süreyle ayda 325TL ayrıca ödeme yapılır. Ancak öğrenci kendi tercihi ile yurtta kalmak istemiyorsa bu yardımdan faydalanamaz.
Tam burslu öğrencilerimiz hiçbir ücret yatırmazken, %50 Burslu öğrencilerimiz de öğretim ücretinin %50’sini yatırmakla yükümlüdürler. Bunun haricinde devlet üniversitelerindeki gibi harç yatırılması söz konusu değildir.
Yetenek sınavı ile giriş Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yalnızca Moda ve Tekstil tasarımı bölümü için uygulanmaktadır.
Formasyon dersleri ders programında yer almamaktadır
Servis hizmeti bulunmamaktadır; ancak üniversitemizin kampusu, İzmir-Balçova'da Teleferik mevkiinde bulunmaktadır. Kampusun şehir merkezinde yer alması dolayısıyla ulaşım çok kolaydır.
Tam burs almak isteyen öğrenci tekrar sınava girerek ÖSYM tarafından tam burslu olarak üniversitemize yerleştirilmediği sürece eğitimine %50 burslu olarak devam eder.
ÖSYM tam bursuna hak kazanan öğrenciler Hazırlık Programı süresince de öğretim bursu dahil tüm Burs haklarından faydalanabilirler.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde öğrenim dili İngilizce’dir. Ayrıca, dört yıllık öğrenim verilen lisans programlarında Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Japonca, Portekizce, Yunanca, Çince, Arapça ve Latince (Seçmeli) derslerinden biri ikinci yabancı dil olarak verilmektedir.

 

Haberler